Optimalizácia práčovne PeLiM Liptovský Mikuláš

PeLIM

Práčovňa PeLim z Liptovského Mikuláša je stredne veľká práčovňa na Slovensku. Práčovňa je vybavená priemyslovými 140kg práčkami a väčšina pranej bielizne je z hotelov a penziónov v Tatrách a okolí. Práčovňa prechádzala kompletnou výmenou pracích technológií a jednou z kľúčových otázok bolo, či sa pustiť do rekonštrukcie 40 rokov starej a neefektívnej kotolne a naďalej používať paru alebo prejsť na riešenie ohrevu bez použitia pary.

 

Riešenie Professional support:


Po celkovej analýze prevádzky práčovne a možnosti nového strojového vybavenia bol pripravený technický projekt práčovne a technických rozvodov. Ako najekonomickejšie riešenie bolo odporučené upravenie prevádzky na bez-parnú prevádzku s externým ohrevom a zrušenie parnej kotolne / paro-kondenzátného hospodárstva.


Modernizácia prevádzky sa skladá z nasledujúcich hlavných technologických celkov pre optimalizáciu spotreby energií:

 • Výmenníkový systém voda - voda pre využitie energie teplej odpadovej vody z priemyselných práčok.
 • Výmenníkový systém vzduch - voda pre využitie energie horúceho odpadového vzduchu zo žehliacich liniek.
 • Systém ohrevu technologickej vody pre priemyselné práčky pomocou teplovodného kotla na takú teplotu, aby v práčkach už nebol potrebný parný ani elektrický ohrev kúpeľa (využitím rekuperácie tepla sa voda ohreje na 55 °C a následne je ohriata v teplovodnom plynovom kotle na 75 °C) .
 • Kompletné odstavenie starej parnej kotolne a paro - kondenzátneho hospodárstva.

Následne boli nastavené a optimalizované všetky pracie programy v práčovni tak, aby sa maximalizovali úspory a zároveň sa dosiahla vysoká kvalita prania.


Nastavená technológia je založená na nízkoteplotnom jednokúpeľovom praní s teplotou prania do 60 °C.


Dosiahnuté výsledky:

 • Pokles spotreby zemného plynu o 48 %.
 • Celková merná spotreba plynu v sekcii prania 0,09 Nm3/kg bielizne.
 • Úspora mzdových a servisných nákladov vďaka odstaveniu parnej kotolne.
 • Celková dĺžka pracieho programu vrátane technických časov (napúšťanie a ohrev) je len 30 minút.

Pre overenie kvality prania boli vykonané nezávislé testy TZÚ Brno, ktoré potvrdili vynikajúce parametre prania. Výsledky potvrdzujú, že nie je potrebné mať obavy z kvality prania pri prechode na bez-parnú prevádzku, ak sa celý prací proces správne nastaví.

 • Základný stupeň belosti: 91,1
 • Stupeň belosti: 154,5
 • Strata pevnosti: 8 %

Práčovňa PeLim, Liptovský Mikuláš sa po tejto modernizácii stala jednou z najmodernejších, najproduktívnejších a k životnému prostrediu najšetrnejších stredných práčovní na Slovensku. Ide o práčovňu s najnižšou špecifickou spotrebou plynu vo svojej kategórii (práčovne s veľkými priemyselnými práčkami) v rámci Českej a Slovenskej Republiky zo stoviek práčovní, ktoré sme mali možnosť posudzovať.

vizualizácia systému

Vizualizácia systému. Ohrev vody pomocou energie teplej odpadovej vody a horúcej odpadovej vzdušniny na 55 °C. Ohrev pomocou priemysleného teplovodného kotla na 75 °C. Pranie na 60 °C bez nutnosti kúrenia práčok parou alebo el. energiou.

Fotografie z inštalácie

Výměník voda-voda
Výmeníkový systém voda-voda

 

Výměník vzduch -voda
Vámeníkový systém vzduch - voda

 

instalace plynového kotle
Inštalácia plynového kotla

 

Máte záujem o niektoré naše výrobky a riešenia?
Neváhajte a kontaktujte nás