Tvrdá voda sa pri praní bielizne veľmi predraží, väčšinou zbytočne

Všetko na našej planéte sa točí okolo vody. Voda a jej parametre sú tiež základným východiskom pre profesionálne pranie bielizne. A hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, jej parametre zásadné tiež pre zaistenie maximálneho pohodlia klientov ubytovacích, zdravotníckych a opatrovateľských zariadení.

Výberové konania na dodávateľa pracích prostriedkov a zariadení pritom často túto zásadnú úlohu vody ignorujú a sústredia sa na cenu pracieho prostriedku na 1 kg pranej bielizne. Takto nastavený proces paradoxne často vedie k nárastu celkových nákladov na pranie a k zníženiu pohodlia klientov.

V predchádzajúcom článku o praní bielizne sme spomenuli, že cena pracích prostriedkov tvoria maximálne desatinu celkových nákladov na pranie, zatiaľ čo energia, spotreba vody a náklady na servis tvoria až 40%. A práve kvalita vody hrá v týchto počtoch veľmi dôležitú, ak nie najzásadnejšiu úlohu. Ak perieme v tvrdej vode, rastie spotreba pracích prostriedkov, zvyšuje sa opotrebenie bielizne a práčok, rastú náklady na ohrev vody v práčkach, zhoršuje sa kvalita čistej bielizne (belosť, vôňa, mäkkosť) a zvyšuje sa riziko alergických reakcií u citlivých klientov.

Čo je to tvrdosť vody a ako sa meria

Už naše babičky vedeli, že dažďová voda perie lepšie ako tá z kohútika. Prečo je tomu tak? Hlavne preto, že dažďová voda je mäkšia, zjednodušene to znamená, že neobsahuje toľko minerálov. Najčastejšie ide o ióny vápnika (Ca2 +) a horčíka (Mg2 +). Čím viac je vo vode týchto zlúčenín, tým horšie sa v nej rozpúšťajú nečistoty a pracie prostriedky, ktorých je preto potrebné do prania pridávať viac. Preto je na obaloch všetkých prostriedkov vždy uvedené, koľko ho je potrebné použiť pri použití v tvrdej vode a koľko pri použití v mäkkej vode.
 
 
 
 
 

Pre základnú predstavu o tvrdosti používanej vody môžete jednoducho vyskúšať test s mydlom. Pokiaľ pri umývaní mydlo málo pení, pravdepodobne máte tvrdú vodu. Naopak keď pení veľa, bude sa jednať zrejme o mäkkú vodu. Pre lepšiu predstavu použite testy v podobe testovacieho papierika, ktorý ponoríte do vody a po chvíľke na farebnej škále jednoducho uvidíte, ako tvrdú vodu máte. Ďalšou možnosťou je kontaktovať svojho dodávateľa vody, ktorý vám tieto informácie poskytne. Väčšina dodávateľov tieto údaje aj na svojich webových stránkach.

Na vyjadrenie tvrdosti vody sa používa niekoľko rôznych jednotiek. U nás sa najčastejšie stretnete s tzv. nemeckou stupnicou, ktorá tvrdosť meria v stupňoch (° dH). Jeden stupeň pritom zodpovedá 10 mg CaO / liter alebo 7,2 mg MgO / liter. Stretnúť sa môžete aj s francúzskou stupnicou (° F), prípadne sa skratkou mmol / l, ktorá udáva koncentráciu vápnika a horčíka v jednom litri vody. Stupeň tvrdosti vody podľa jednotlivých stupníc ukazuje aj priložená tabuľka.
 
tabuľka tvrdosti vody

Čo spôsobuje tvrdá voda?

Najviditeľnejší dôsledok tvrdej vody je vodný kameň. Nielen, že spôsobuje škaredý povlak napríklad v rýchlovarných kanviciach, ale tiež zanáša vykurovacie teleso v práčke alebo bojleri a znižuje tak jeho energetickú účinnosť. Vodný kameň následne môže viesť až k poškodeniu práčok a kalandrov, čo vedie k vyšším nákladom na servis a ich častejšej výmene.

Ďalším dôsledkom tvrdej vody je znížená účinnosť pracích prostriedkov. Do prania je nutné pre rovnaký účinok pridávať viac prášku. Základnú úsporu na pracích prostriedkoch si pritom môžete spočítať sami. Na obaloch jednotlivých prostriedkov nájdete množstvo, ktoré je potrebné pre mäkkú a pre tvrdú vodu. Jednoducho si tak môžete overiť, o koľko peňazí prichádzate len na spotrebe týchto prostriedkov. Ich nadmerná spotreba pritom nie je dobrá nielen z finančného hľadiska, ale aj z pohľadu ekológie vašej prevádzky.

Vodný kameň sa tiež postupne usadzuje na vláknach textilu. Vrstvička vodného kameňa vedie k tomu, že sa jednotlivé vlákna čím ďalej horšie perú a zostávajú v nich rôzne látky či už zo špiny, vody alebo prania. Následne bielizeň žltne a viac a skôr zapácha, pretože vodný kameň napomáha množeniu baktérií.

Vodný kameň na vláknach spôsobuje, že bielizeň je hrubšia a menej príjemná na dotyk. U ľudí s citlivou pokožkou, predovšetkým tých dlhodobo ležiacich, to môže spôsobovať tiež zdravotné problémy. Vodný kameň navyše sťažuje vyplákanie pracieho prášku, čo môže u citlivých ľudí viesť k alergickej reakcii prejavujúce sa začervenaním a svrbením pokožky.

Vlákna bielizne obalené vodným kameňom sú prirodzene hrubšie, čo zvyšuje trenie medzi jednotlivými vláknami. To vedie k ich mechanickému poškodeniu a rýchlejšiemu potrhaniu bielizne, ktoré je potrebné častejšie meniť za nové. Častejší nákup novej bielizne je tak ďalšou nezanedbateľnou položkou, ktorá vás môže zbytočne pripravovať o peniaze. Bielizeň môže bežne vydržať okolo 50 cyklov prania, zatiaľ čo bielizeň praná v mäkkej vode a v dobre nastavenom pracom procese vydrží aj 200-300 cyklov prania.
 

Ako sa zbaviť tvrdej vody?

Spôsobov, ako bojovať s tvrdou vodou, je niekoľko. Medzi najbežnejšie spôsoby jej zmäkčenia patrí technológia iónovej výmeny, ktorá sa používa 100 rokov. Ide o jednoduché, účinné a relatívne lacné použitie v priemysle aj v domácnostiach.

Voda v tomto prípade preteká cez ióno-meničový filtračný materiál v podobe drobných guľôčok, ktoré na seba nadväzujú ióny vápnika a horčíka obsiahnuté vo vode. Tie nahrádzajú ióny prvku, ktorý je na povrchu iónomeniča. Iónomenič (alebo tiež ionex), ktorý nesie kladne nabité ióny, sa nazýva KATEX. Iónomenič so záporne nabitými iónmi je potom nazývaný ANEX.

Zmäkčovanie vody v práčovni
Príklad inštalácie zariadenia na úpravu vody vo väčšej práčovni

Katexová náplň má samozrejme obmedzenú kapacitu. Vo chvíli, keď sa jeho štruktúra 'preplní' katiónmi Ca / Mg a nezostanú na ňom žiadne ióny sodíka (popr. vodíka) na výmenu, je potreba ho zregenerovať. Takzvaná regenerácia katexu v Na + cykle prebieha pomocou protiprúdového preplachu soľným roztokom NaCl (rozpustená regeneračná tabletová soľ), ktorá vyplaví zachytené vápenaté a horečnaté katióny do odpadu a nahradí ich katiónmi sodíka. Po dokončení tejto regenerácie je katex znovu pripravený na použitie. Ceny katexových zmäkčovačov (filtrov) sú pritom dnes už v rozumných cenových reláciách a náklady na ich obstaranie sa tak pomerne skoro vrátia.

Existujú aj ďalšie spôsoby čiastočného alebo úplného odstránenia vápnika a horčíka. Ich použitie ale už nie je tak jednoduché a univerzálne použiteľné. Ide napríklad o termickú dekarbonizáciu, mäkčenie kyselinou alebo zrazeným vápnom. Pre úplné odstránenie týchto prvkov sa potom používa zrážanie vápnom a sódou, zrážanie hydroxidom sodným a sódou, prípadne fosfátmi, alebo odstraňovanie vápnika a horčíka vo forme komplexov.

Kde se vyplatí zariadenie na zmäkčenie vody?

Ak periete denne je investícia do zmäkčovania vody tou najlepšou cestou ako pri praní bielizne ušetriť. Čím viac bielizne periete, tým rýchlejší je návratnosť investície do zmäkčovača vody.

Pozrime sa na jednoduchý príklad:

Pre práčovňu s dennou kapacitou cca 200 až 300 kg bielizne pri tvrdosti vody viac ako 15° dH je počiatočná investícia do obstarania katexového zmäkčovača maximálne 1400, -bez DPH. Následné investície dosahujú iba pár € mesačne za doplňovanie tabletovej soli, ktorá je potrebná na regeneráciu katexovej náplne. Pri znížení potreby pracích práškov o 25-30% a zníženie potreby servisu a nákupu nových práčok sa návratnosť investície pohybuje medzi 1 a 2 rokmi. Ďalšie úspory potom prináša predĺženie životnosti pranej bielizne.

Ako postupovať pri investícii do zmäkčovača?

Tým, kto vás na danú problematiku upozorní a pomôže vám pri riešení všetkých aspektov, ktoré môžu viesť k zlepšeniu kvality a produktivity vašej prevádzky, by mal byť predovšetkým váš dodávateľ pracích prostriedkov. Ak to s vami nerieši, spýtajte sa ho, alebo oslovte ďalšieho dodávateľa profesionálnych pracích prostriedkov. Môžete tiež osloviť firmy, ktoré sa špecializujú na úpravu vody.

Ak vám bude inštaláciu zmäkčovača zabezpečovať niekto iný, než je váš dodávateľ pracích prostriedkov, mali by ste ho aj napriek tomu do celého projektu zapojiť. Po inštalácii zmäkčovača je totiž potrebné upraviť dávkovanie pracích prostriedkov pre jednotlivé programy tak, aby sa znížila ich spotreba a zároveň dosiahla požadovaná kvalita prania.

Na záver

Pranie bielizne je komplexný proces, ktorý zďaleka nie je len o tom, aký prací prostriedok používame. Do celého procesu vstupuje rad ďalších aspektov a ich znalosť pomáha ušetriť značné náklady či ľudskú prácu. Moderné technológie a pracie systémy ponúkajú rad možností, ako znižovať náklady na cenu 1 kg čistej bielizne pri zachovaní alebo aj zlepšení kvality prania. Nebojte sa nás opýtať, ako na to.
 

Čo vám prinesie pranie v mäkkej vode:

1.    Zníženie nákladov za pracie prostriedky až o 30 %
2.    Zníženie rizika alergických reakcií
3.   Lep
šie senzorické vlastnosti bielizne (belosť, vôňa, príjemnejší na dotyk)
4.    Dlhšia životnosť bielizne
5.    Dlhšia životnosť pračiek a ostatných strojov
6.    Nižšie náklady na ohrev vody v práčkach
7.    Nižšie náklady na servis